Jak zabezpieczyć firmowe komputery przed wirusem Wanacry 2.0

Jak zabezpieczyć firmowe komputery przed wirusem Wanacry 2.0

        Media szeroko informują o nowym wirusie Wanacry 2.0 szyfrującym dane i wymuszającym okup w wysokości 300$ za ich przywrócenie. Pomysł piratów nie jest nowy, jednak skala ataku jest jak dotąd niespotykana. Świadczy o tym choćby fakt, że Microsoft wydał łatkę nawet dla dawno już niewspieranego Windowsa XP!

 

Co zrobić, gdy wirus nas zaatakuje?

 

W sieci pojawiło się wiele poradników informujących o tym, jak usunąć intruza Wanacry 2.0 z komputera, sporo jest też darmowych narzędzi usuwających wirusy automatycznie. Niestety nie ma informacji o tym, jak odszyfrować dane. Zrobiono to na tyle dobrze, że jak na razie, nie jest możliwe ich zdekodowanie. Dane można uznać za stracone albo trzeba zapłacić piratom okup. Niestety, ponieważ są to piraci, zapłacenie okupu wcale nie gwarantuje ich odzyskania.

Jak się ustrzec przed atakiem Wanacry 2.0?

 

Nieszczęśliwie problem dotknął też naszych klientów, dlatego publikujemy kilka porad o tym, jak się ustrzec podobnych zagrożeń w przyszłości, bo pewne jest, że hakerzy nie zrezygnują ze swojego „biznesu”.

  • Bardzo ważne jest by serwer, na którym przechowywana jest baza danych, nie służył do codziennej pracy. Głównym sposobem dystrybucji wirusów jest niestety człowiek. Serwer sam z siebie nie czyta poczty ani spamu, nie przegląda Internetu, nie można go przekonać, aby kliknął w dziwne łącze lub pobrał niepewny program.

                   Praca na serwerze jest powodem wielu różnych problemów nie tylko z wirusami. Ryzyko utraty danych bądź przestoju firmy jest bardzo duże.

  • Archiwizacja danych – jak bardzo jest istotna nie trzeba już dziś nikogo przekonywać, ale zadziwiające jest, jak wiele firm NIE SPRAWDZA swoich backupów.
  • Dodatkową warstwę zabezpieczeń stanowi każda niestandardowa konfiguracja serwera. To niestety poziom już bardziej techniczny – powiem tylko, że wirus nie jest w stanie znać wszystkich możliwych blokad. Potrafi obejść tylko te najbardziej znane, a wszystkie nietypowe będą dla niego dużym utrudnieniem lub nawet go zablokują.

Nasze badania nad wirusem „Wanacry” doprowadziły do wniosku, że szyfruje on tylko pliki określonych, znanych mu rozszerzeń. Nie sprawdza zawartości pliku, bo nie ma takiej możliwości. Okazuje się, że po zmianie standardowych rozszerzeń plików, bazy danych pozostają nietknięte.

Oferowane rozwiązania.

 

Przygotowaliśmy dla naszych klientów usługę rekonfiguracji bazy danych pod tym kątem oraz system automatycznej archiwizacji baz danych w zarządzanej wyłącznie przez nas chmurze. Każda codzienna kopia jest monitorowana i automatycznie szczegółowo raportowana, ponadto przechowujemy wiele kopii, a raz w tygodniu archiwa są przeglądane osobiście przez pracownika naszej firmy. Dodatkowo co 6 miesięcy Państwa backup jest pobierany z chmury, deszyfrowany i weryfikowany pod kątem poprawności wykonania.

Roczny koszt archiwizacji bazy danych (do 50GB) to tylko 300 zł netto.

Rekonfiguracja zabezpieczeń baz danych (do 10 baz danych) 150 zł netto.

W celu poznania szczegółów oferty skontaktuj się z nami.

KONTAKT

 

  • Podziel się na Twitter
  • Podziel się na Facebook
  • Podziel się na Pinterest
  • Podziel się na Google+
  • Podziel się na LinkedIn

Weź udział w dyskusji

Twój adres email nie będzie opublikowany