9 sposobów na skłonienie klientów do zakupu część 2

Jak się zachować w kolejnych fazach zakupowych, aby osiągnąć cel? – Rozważania

Rozważania

Na tym etapie kupujący są już bardziej zdecydowani. Mają rozpoznany problem, a może już nawet obejrzeli kilka produktów. Należy zadać im teraz więcej pytań, aby dostarczyć bardziej ukierunkowanych treści, które nakierują potencjalnego klienta na nasz produkt. Marketing na tym etapie nadal ma charakter doradczo-opiniujący i powinien unikać bezpośrednich skierowań do zakupu.

1/ Należy podać dodatkowe informacje na blogu w stylu „jak to działa”

Jeśli masz już e-mail Twojego potencjalnego odbiorcy i wiesz czego szuka, możesz rozpocząć wysyłanie mu informacji specyficznych dla jego oczekiwań. Jeśli nie możesz tego zrobić za pomocą poczty e-mail, to komunikuj poprzez publikację na blogu firmowym, czy w mediach społecznościowych.

2/ Dostarcz informacje w formie ulotek lub webinar-ów

Jeśli nie masz jeszcze bezpośredniego kontaktu, a jedynie nastąpiła interakcja w mediach społecznościowych, to etap rozważania jest dobrym momentem, aby rozpocząć kierowanie klientów do specyficznych treści rozwiązujących ich problem. Należy stopniować etap, żeby nie zarzucić nadmiarem informacji. W zależności od tego, co oferujemy, mogą to być ulotki, prezentacje lub webinary edukujące klientów w sposobach rozwiązywania podobnych problemów.

3/ Oferuj konsultacje a nie sprzedaż

Na tym etapie staraj się unikać mówienia o Twoim produkcie w kontekście sprzedaży, dopóki nie uda Ci się dokładnie zidentyfikować prawdziwej biznesowej potrzeby klienta. Jeśli Twoja oferta nie będzie dobrze dopasowana, to może skierować klienta na dalsze poszukiwania bardziej dopasowanego rozwiązania w ofercie konkurencji.

Decyzja

Podejmowanie decyzji

W tym etapie sprzedawcy mają najwięcej do zrobienia. Kupujący mają już rozpoznany problem i potencjalne rozwiązania, a teraz czekają na ruch sprzedającego, który powinien dostarczyć dodatkowych informacji ubranych w spójną strategię mającą na celu ułatwienie kupującemu podjęcie decyzji.

1/ Demo Twojego produktu

To bardzo ważna strategia, która pozwala na pokazanie klientowi szczególnych cech Twojego produktu, czy usługi. Przy tej okazji możesz bliżej poznać potrzebę Twojego klienta i jego oczekiwania co do użyteczności, czy też specyficznych funkcji.

2/ Pokaż klientowi opinie innych użytkowników i studium przypadku

Nawet jeśli sprzedawca będzie się starał najbardziej, jak tylko można, to i tak nie ma 100% pewności sprzedaży. Postaraj się pokazać klientowi jak najwięcej przypadków pozytywnych decyzji innych kupujących. Można zamieścić dodatkowe informacje w stylu „Inni kupowali również”, „Inni którzy mieli podobny problem i rozwiązali za pomocą Twojego produkty czy usługi”. Możesz też zastosować eksponowanie systemu ocen, czyli opinie i przydzielanie na przykład gwiazdek.

3/ Skieruj odbiorców do bezpośrednich kontaktów z innym kanałem sprzedaży

W zależności od produktu, sprzedaż może wymagać bezpośredniego kontaktu przez przedstawiciela handlowego. Wtedy należy skierować klienta do doradcy i samemu usunąć się z procesu sprzedaży. Możesz także posłużyć się opiniami niezależnych specjalistów, co zwiększy wiarygodność oferty.

 

Jeśli masz własne przemyślenia na ten temat, to proszę podziel się nimi w komentarzu na dole.

Lub napisz do nas, aby dowiedzieć się więcej lub dołączyć do newslettera.

Napisz maila

 

 

 

 

  • Podziel się na Twitter
  • Podziel się na Facebook
  • Podziel się na Pinterest
  • Podziel się na Google+
  • Podziel się na LinkedIn