enova365 wspiera obsługę JPK VAT z innych systemów

enova365 wspiera obsługę JPK VAT z innych systemów

Za pomocą enova365 można wysłać jednolity plik kontrolny JPK z innych systemów.

 

JPK_VAT_z_dowolnego_systemu_dzieki_enova365-1

Od 1 lipca 2016 r. każde duże przedsiębiorstwo zobowiązane jest do dostarczania Urzędowi Skarbowemu szczegółowych danych związanych z rejestrami VAT w okresach miesięcznych w formie jednolitego pliku kontrolnego JPK_VAT. Producent enova365 udostępnił funkcjonalność pozwalającą na wykorzystanie mechanizmów systemu enova365 celem wysyłki jednolitego pliku kontrolnego JPK z systemów, które tego mechanizmu nie posiadają.

Ustawa w pierwszej kolejności dotyczy dużych firm, jednak już od 1 stycznia 2017 roku obowiązek ten będzie obejmował również małe i średnie przedsiębiorstwa, a od początku 2018 roku także mikroprzedsiębiorstwa. Nie wszystkie systemy księgowe użytkowane przez firmy – objęte tym obowiązkiem, wyposażone są w mechanizmy generowania oraz wysyłki plików JPK. enova365 posiada odpowiednie mechanizmy, wspierające przedsiębiorców, które posiadają takie rozwiązania nie obsługujące JPK_VAT. W enova365 możliwy jest import danych z pliku przygotowanego w jednym z powszechnie wykorzystywanych formatów (np. xml, txt, xls, csv), wyeksportowanych z użytkowanego przez daną firmę systemu informatycznego. Następnie w enova365 generowany jest JPK_VAT skąd może zostać przesłany do bramki Ministerstwa Finansów. Innymi słowy enova365 obsługuje cały proces JPK od jego stworzenia, weryfikacji poprawności danych w plikach, aż do wysyłki i otrzymania potwierdzenia przesłania plików.

enova365 odpowiedzią na zapotrzebowanie tych firm, których systemy generują pliki JPK, ale nie umożliwiają jego wysyłki na platformę Ministerstwa Finansów, jak również dla tych , których oprogramowanie nie jest w stanie w ogóle wytworzyć plików w standardzie JPK.

Firma pracująca na swoim dotychczasowym systemie księgowym, który nie obsługuje pliku JPK_VAT, na koniec każdego miesiąca eksportuje rejestry VAT w formacie, jaki ma dostępny w swoim programów (np. txt, xml, lub xls, csv). Następnie dane zaczytywane są do enova365 i przetwarzane do formatu JPK_VAT. Pliki wysyłane są (wraz z weryfikacją poprawności plików JPK na bramkę) bezpośrednio z enova365. Na koniec firma otrzymuje z Ministerstwa Finansów elektroniczne Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) i  zachowuje pełne repozytorium kopii wysłanych plików JPK – ma je dostępne w enova365.

schemat_wysylki_plikow_JPK_enova365_integrator

Warto przypomnieć, że enova365 zapewnia swoim klientom obsługę Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) wraz z możliwością sprawdzenia poprawności plików przed wysłaniem. Klienci enova365 z aktualną gwarancją otrzymali tę funkcjonalność bezpłatnie w ramach aktualizacji systemu do wersji 11.4 jeszcze przed wejściem w życie ustawy. W przypadku kolejnych zmian w sposobie obsługi JPK wprowadzanych przez Ministerstwo, firma Soneta daje swoim Klientom gwarancję dostosowania do tych zmian w ramach tzw. aktualizacji,  bezpłatnie.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK)?

Jednolity Plik Kontrolny w enova365

Książeczka przewodnik po JPK w enova365

Jednolity Plik Kontrolny JPK – Animacja

Jednolity Plik Kontrolny: Wywiad z Jadwigą Wojtas w Polsat News 05.07.2016

Zapraszam do zadawania pytań i komentowania.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji to przejdź na stronę

KONTAKT

  • Podziel się na Twitter
  • Podziel się na Facebook
  • Podziel się na Pinterest
  • Podziel się na Google+
  • Podziel się na LinkedIn

Weź udział w dyskusji

Twój adres email nie będzie opublikowany