Jak myśleć strategicznie?

Jak myśleć strategicznie?

Zanim przystąpimy do pisania strategii, powinniśmy nauczyć się strategicznego myślenia. „Strategia” jest jednym z najbardziej nadużywanych słów w środowisku korporacyjnym. Ludziom, którzy go używają często wydaje się, że za pomocą określenia „strategia” dodają dodatkowy poziom swoim projektom i działaniom.

Od menedżerów wszelkiego rodzaju firm małych czy dużych, oczekuje się, aby wykazali się strategicznym przywództwem, podczas gdy wielu z nich tak naprawdę nie rozumie, co to znaczy.

W rzeczywistości, właśnie z powodu braku  umiejętności strategicznego myślenia kierownictwa, wiele firm nie wykorzystuje możliwości rynkowych.

Strategia i myślenie strategiczne

6289344037_2234b69e73_o

W strategii nie powinno być nic skomplikowanego i zastraszającego.

Strategia oznacza posiadanie celu, planu i harmonogramu oraz dużo determinacji, aby założony cel osiągnąć i trzymać się go w swoich działaniach. Po co komu taka strategia pisałem w innym artykule dlaczego-kazda-firma-potrzebuje-strategii-marketingowej.

Strategia oznacza patrzenie na doraźne potrzeby i działania pod kątem ich przyszłego wpływu na działalność przedsiębiorstwa. Chodzi o to, żeby panować nad pokusami, które odciągają nas od realizacji założonego planu.

Korzyści ze strategicznego myślenia nie mają wyłącznie aspektów biznesowych. W rzeczywistości jest to umiejętność, którą możemy zastosować do niemal wszystkich aspektów naszego życia codziennego. W rzeczywistości każdy używa strategicznego myślenia bardziej, niż mu się wydaje.

Weźmy tych z nas, którzy mają dzieci. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci rozwijały się prawidłowo fizycznie, psychicznie i nie miały w przyszłości kłopotów finansowych. Osiągniecie tego celu nie jest możliwe bez planu popartego strategicznym myśleniem. Jeśli pozwoli się dzieciom przez cały dzień oglądać telewizję i grać w gry, to szanse na osiągniecie powyższych celów są raczej nikłe. Aby odnieść sukces, trzeba zaplanować i przeznaczyć czas na czytanie, pisanie, zabawy na dworze oraz spotykanie się z rodziną i przyjaciółmi. Ponadto trzeba też pomyśleć o zgromadzeniu środków na opłacenie studiów już w czasie, kiedy dzieci dorastają. Aby zapewnić prawidłowy rozwój, należy również zabierać je w podróże. Budzić ciekawość świata i uczyć poznawania. Tak wygląda myślenie strategiczne w praktyce.

Kilka porad na poprawę umiejętności strategicznego myślenia.

W biznesie osoby myślące strategicznie są w stanie przewidzieć trendy na rynku, pojawianie się nowych potrzeb i być pierwszym w ich zaspokajaniu. Potrafią być zawsze o krok przed konkurencją, przewidywać ich ruchy i odpowiednio na nie reagować.

Oto kilka wskazówek jak poprawić swoje strategiczne myślenie.

 

 • Mieć cel

Brzmi to jak banał, ale nie ma innego sposobu. Całe myślenie strategiczne musi się obracać wokół niego. Cel powinien wyraźnie określać, dokąd chcemy iść i pozwolić na ustalenie, jak tam możemy się dostać.

W słynnym wystąpieniu na rozdaniu dyplomów na uniwersytecie Stanforda, Steve Jobs powiedział:

Jeśli dzisiaj miałby być ostatni dzień mojego życia, to chciałbym robić to, co zamierzam dziś robić? Jeżeli przez wiele dni z rzędu odpowiedź brzmiała „nie”, wiedziałem, że muszę coś zmienić.

 • Zacząć od końca

Na początku każdego projektu trzeba zadać sobie pytanie, co chcę osiągnąć? Jaki jest pożądany efekt moich działań? Trzeba pomyśleć o celu ostatecznym, a nie o kolejnych etapach jego zdobywania.

Powiedzmy, że przydzielono nas do zarządzania projektem projektowania i stworzenia strony internetowej. Celem jest, aby zawierała informacje o firmie i produktach, była przyjazna dla urządzeń mobilnych i miała nowoczesny wygląd. Taki cel wyraźnie ujawnia brak strategicznego myślenia. Z punktu widzenia strategii, celem powinno być to, że strona ma pomóc w sprzedaży większej ilości produktów czy usług, lub generować większe zaangażowanie potencjalnych klientów.

 • Poszukiwanie wiedzy fachowej poza własną firmą

Jednym z wymogów stawianych potencjalnym pracownikom jest posiadanie doświadczenia w branży. Z tego jasno wynika, iż pracodawcy są głównie zainteresowani zatrudnianiem pracowników, którzy obecnie pracują u konkurencji.

Strategia zatrudniania ludzi od konkurencji jest w dużym stopniu odpowiedzialna za brak innowacyjności i zróżnicowania doświadczeń oraz wiedzy wewnątrz organizacji, jaką jest firma. Ludzie, którzy zmieniają pracę, krążąc od firmy do firmy w tej samej branży, w rzeczywistości chcą wszędzie robić rzeczy w ten sam sposób, co zawsze. Ludzie myślący strategicznie nie pasują do przyjętych norm. W większości unikalne pomysły trafiają do kosza i są zapominane.

 • Unikać codziennego rozpraszania myśli.

Jednym z największych wyzwań, z jakimi mamy do czynienia, jest codzienne znalezienie czasu na myślenie. Technologia czyni nas bardziej uporządkowanymi, ale jednocześnie rozproszonymi. Jesteśmy zdolni do robienia wielu rzeczy jednocześnie, ale bez żadnego sensownego celu.

Strategia wymaga długookresowego skupienia.

Nasz komputer i inne urządzenia cyfrowe są głównym źródłem zakłóceń w strategicznym myśleniu o celu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli szukamy inspiracji i chcemy uniknąć czynników rozpraszających, to udajmy się w miejsce pozbawione cyfrowych rozpraszaczy.

 • Zainteresuj się sztukami wyzwolonymi

creative arts

To jeden z lepszych sposobów na wyzwolenie się z rządzących nami schematów. Przeznaczając swój wolny czas na ogólnie pojętą sztukę i zajęcia artystyczne, możemy się dowiedzieć, jak zmienić kierunek myślenia i pozwoli usprawnić nasze myślenie strategiczne. Sztuki wyzwolone nauczą nas myślenia strategicznego w każdej dziedzinie. Dowiemy się, jak skutecznie tworzyć i jak pielęgnować swoją kreatywność i poprawić swoje umiejętności.

 • Znajdź czas, aby pomyśleć

„Nie mam czasu” to numer jeden na liście pretekstów służących ukryciu niezdolności do kierowania własnym życiem zawodowym i osobistym. Bycie stale „zajętym” jest głównym wrogiem na drodze do strategicznego myślenia.

Ile razy zdarza się nam wyjść z biura po całym męczącym dniu pracy z uczuciem, że nie osiągnęliśmy niczego sensownego?

Często koncentrujemy się na rzeczach, które są pilne i wymagają naszej natychmiastowej uwagi i rzadko znajdujemy czas, aby pracować nad rzeczami, które mają wpływ na nasze plany długoterminowe.

Myślenie strategiczne wymaga świadomego wysiłku, aby oderwać się od codziennej rutyny i przestać reagować na każdy docierający do nas bodziec.

 • Idź na kompromisy

Wielki strategiczny umysł rozumie, że w celu uzyskania jednej rzeczy, trzeba zrezygnować z innej. Nie można czuć się dobrze i zdrowo, nie rezygnując z fast foodów. Nie można uruchomić i prowadzić małej firmy bez angażowania czasu osobistego.

Każdy element strategii wymaga kompromisu, a niestety nie ma wielu liderów w biznesie, którzy byliby na to gotowi.

 • Otaczaj się ludźmi mądrzejszymi od siebie

Większość na pewno zna powiedzenie, „Jeśli myślisz, że jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju, to prawdopodobnie jesteś tu sam.”

Narcyzi najczęściej powodują odstraszanie strategów, ponieważ mają trudności z zaakceptowaniem propozycji sprawiających, że czują się słabi, a miłość własna zmusza ich do podejmowania decyzji w najmniejszych nawet sprawach i reagowania na najdrobniejszy element.

A przecież drogą do rozwoju osobistego i zawodowego jest słuchanie i uczenie się od innych i przyjmowanie ich stanowiska nawet, jeśli bardzo różni się od naszego.

Myślenie strategiczne jest bardzo silne wtedy, jeśli nabyte jest poprzez szkolenia i doświadczenie.

Opanowanie takiego sposobu myślenia będzie miało wpływ na sukces osobisty i zawodowy. Będziemy w stanie reagować na zmiany zachodzące wokół nas i poprawimy pewność siebie wyposażeni w zestaw umiejętności, które można zastosować w większości zawodów.

W poprzednim artykule opracowanie-skutecznej-strategii-marketingowej-kluczowe-zagadnienia, opisałem pokrótce sposób tworzenia dobrej strategii marketingowej.

W kolejnym artykule zajmę się analizą SWOT.

Jeśli chcesz być na bieżąca to wyślij maila aby dopisać się do listy mailingowej.

 • Podziel się na Twitter
 • Podziel się na Facebook
 • Podziel się na Pinterest
 • Podziel się na Google+
 • Podziel się na LinkedIn

Weź udział w dyskusji

Twój adres email nie będzie opublikowany