Jednolity Plik Kontrolny w enova365

Jednolity Plik Kontrolny w enova365 od 30 czerwca 2016

Od dnia 1 lipca 2016 roku na dużych przedsiębiorstwach spocznie obowiązek przekazania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych z ksiąg rachunkowych, z rejestrów vatowskich, z wyciągów bankowych, z faktur, a nawet z operacji w magazynie. Dane te trzeba będzie dostarczyć w standardzie określonym przez Ministerstwo Finansów zwanym JPK (Jednolity Plik Kontrolny). Taka operacja będzie możliwa jedynie za pomocą odpowiednio przygotowanych systemów informatycznych. Firma Soneta sp. z o.o., producent enova365, przygotuje bezpłatną aktualizację dla swoich klientów, którą udostępni w dniu 30 czerwca 2016.

 

JPK_banner_905x380_1

Obowiązek dostosowania się do nowej ustawy spoczywa w całości na podatniku. Wiąże się z tym konieczność posiadania oprogramowania umożliwiającego przekazywanie danych w pożądanym formacie. Może to wygenerować dodatkowe koszty zakupu odpowiedniego oprogramowania, bądź modernizacji istniejącego. Koniecznym będzie także przeszkolenie pracowników w zakresie działania nowych mechanizmów. W związku z tym zmiana ta budzi wiele kontrowersji wśród przedsiębiorców, zwłaszcza, że niektórzy producenci systemów informatycznych mówią nawet o rewolucyjnej zmianie w kodzie i niekoniecznie mogą zdążyć na czas lub wręcz technicznie nie poradzić sobie z tematem JPK.

Użytkownicy enova365 mogą być spokojni. Soneta  prowadzi wobec swoich klientów politykę dostosowania systemu do obowiązujących przepisów prawa w ramach posiadanych gwarancji, dlatego też nowa funkcjonalność związana z obsługą Jednolitego Pliku Kontrolnego zostanie osadzona w systemie, jako zwyczajna funkcjonalność. 30 czerwca  br. na stronie producenta oraz za pośrednictwem Autoryzowanej Sieci Partnerów, zostanie udostępniona nowa wersja enova365 – 11.4, która po zainstalowaniu u Klienta da możliwość dostarczenia plików JPK w formacie i w sposób określony przez Ministerstwo Finansów. enova365 realizuje obsługę plików XML od zawsze, w związku z tym obsługa plików JPK będzie standardową funkcjonalnością i będzie działała w analogiczny sposób, jak obsługa plików dla elektronicznych deklaracji (wraz z pełną historią, kto, kiedy, w jakiej ilości, w jaki sposób przekazał/odebrał dany plik w firmie).

Na wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego należy popatrzeć jak na kolejny etap transformacji w komunikacji podatnik-urząd z modelu analogowego na model elektroniczny. Jest to wynikiem postępu technologicznego, z którym stykamy się na co dzień w prawie wszystkich dziedzinach życia. Warto zatem do tego podejść racjonalnie i przygotować się zarówno od strony merytorycznej, jak i technologicznej.

W enova365 przewidziano szereg funkcjonalności ułatwiających pracę z JPK, w czasie kontroli, a także po jej zakończeniu. System wyposażony został w mechanizm zapewniający weryfikację spójności i poprawność danych. Co więcej producent enova365 przewidział w obsłudze JPK ewoluowanie i wprowadzanie zmian w strukturach plików przez Ministerstwo Finansów, będzie więc można w przyszłości w prosty sposób dostosować program do nowych struktur, które mogą się pojawić. Struktury plików już dziś budzą wiele kontrowersji i istnieje duże prawdopodobieństwo, że pewne kategorie zostaną rozszerzone. W enova365 znajdzie się również pełne repozytorium plików JPK, gdzie szczegółowo będzie można określić informacje o przekazanych plikach do kontroli, takich  jak: data, godzina, dane sporządzającego, dane odbierającego itp.

Użytkownicy enova365 mogą być zatem spokojni – system już dziś jest gotowy na nadchodzące zmiany. Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego w enova365 odbędzie się bez rewolucji i bez dodatkowych opłat.

Więcej o pliku kontrolnym pisałem w wcześniejszym artykule na naszym blogu  – Czym jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK)?

Zapisz się na nasz newsletter, aby na bieżąco otrzymywać informacje o wprowadzanych zmianach i nowych wersjach systemu enova365.

Napisz maila

 

  • Podziel się na Twitter
  • Podziel się na Facebook
  • Podziel się na Pinterest
  • Podziel się na Google+
  • Podziel się na LinkedIn