Pilna wersja enova365 – Zmiany w przepisach

Pilna wersja enova365 - Zmiany w przepisach

Wydanie specjalne enova365.

W związku z sytuacją, iż Państwowy Fundusz Rozwoju (PFR), wprowadził zmianę w interpretacji realizacji obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Zgłoszenia muszą być dostarczone do 12.11.2019 (jest to ostateczna data wysyłki zgłoszenia pracowników przystępujących/ nieprzystępujących do PPK). Z tych powodów producent musi wprowadzić wydanie specjalne enova365.
Planowany termin wydania nowej wersji to 06.11.2019.

Zmiany, które znajdą się w programie:

 1. Nowości – Moduł Kadry Płace – interpretacje (PFR):

  1.1. Identyfikacja uczestnika w przypadku obcokrajowca

  Zgodnie z najnowszą interpretacja PFR w przypadku obcokrajowców pracodawca będzie w deklaracjach PPK w danych identyfikacyjnych uczestnika w przypadku wysyłał tylko numer PESEL bez dokumentu tożsamości (jak było to w dotychczasowej interpretacji).

  1.2. Przychód ze składki PPK w miesiącu wypłaty

  Zgodnie z najnowszą interpretacją  umożliwimy rozliczenie przychodu ze składki PPK w tym samym miesiącu, co wypłata. Obecnie przychód rozlicza się na podstawie deklaracji: Rozliczenie składek PPK, natomiast zgodnie z najnowszą interpretacją PFR oprócz pierwszej wpłaty, pracodawca może wpłacić pieniądze do Instytucji Finansowej w tym samym miesiącu, co wypłata.

  1.3. Kwalifikacja – 3-miesięcznego okresu zatrudnienia (90 dni)

  Zgodnie z najnowszą interpretacją PFR dostępną na mojeppk.pl w zakresie sposobu obliczania 3-miesięcznego okresu zatrudnienia, o którym mowa w art. 16 ust. 2 ustawy o PPK, wskazać należy na dyspozycję art. 110 k.c., który, w przypadku braku regulacji określającej sposób obliczania terminu oznaczonego ustawą, nakazuje stosować w tym zakresie przepisy kodeksu cywilnego. Należy więc przyjąć, że okres 3 miesięcy, o którym mowa w art. 16 ust. 2 ustawy o PPK, oznacza 90 dni.
 2. Umożliwienie przygotowania przelewów MPP do zobowiązań ze sposobem zapłaty Przelew i zerową kwotą VAT (30.10.2019).

  W związku ze zmianami od 1.11.2019 przepisów dotyczących rozliczeń MPP 1910 mechanizmy dotyczące rozliczeń z wykorzystaniem MPP zostały istotnie przebudowane. Nowe mechanizmy nie zakładają możliwości przygotowania przelewu MPP do zobowiązania, które pierwotnie na etapie wprowadzania dokumentu, nie zostało oznaczone jako MPP i ma zerową kwotę VAT.
  W programie pojawi się dodatkowa czynność dostępna dla płatności oraz dla dokumentów, która pozwoli na zmianę kwalifikacji dokumentu do MPP i przeliczenie kwot VAT na płatnościach.
 3. PPK – seryjna czynność „Przystąpienie do PPK”

  Czynność seryjna: „Przystąpienie do PPK” zostanie zmodyfikowana i będzie uzupełniać datę przystąpienia do PPK dla wszystkich osób z danego miesiąca, które kwalifikują się do przystąpienia, również dla osób, dla których kończy się umowa w trakcie miesiąca.
 4. Data rezygnacji a generowanie deklaracji rezygnacji

  Dodatkowo operacja seryjna „Przystąpienie do PPK” zostanie zmieniona w sytuacji, jeżeli data rezygnacji jest wcześniejsza, niż data kwalifikacji to operacja seryjna nie będzie uzupełniać daty przystąpienia oraz czynność „Rezygnacji” nie będzie generować deklaracji rezygnacji w tej sytuacji.
 5. Lista pozostali.

  W ewidencji PPK/ Lista „Pozostali” zostanie zawężona do osób z kwalifikacją na TAK, ale bez uzupełnionej daty rezygnacji oraz daty przystąpienia w okresie z filtra.

Jeśli macie Państwo więcej pytań, to proszę dzwonić lub pisać.

Informacje kontaktowe znajdziecie w zakładce KONTAKT

 

 • +48 62 59 71 778

 

 

 • biuro@infotelecom.pl

 

 • Podziel się na Twitter
 • Podziel się na Facebook
 • Podziel się na Pinterest
 • Podziel się na Google+
 • Podziel się na LinkedIn